Z miłości do pielęgnacji

Jak ważne jest zachowanie higieny i dbanie o odpowiednią pielęgnację delikatnego dziecięcego ciałka wie każdy rodzic. Wrażliwa skóra maluszka wymaga wyjątkowej ochrony. Dlatego tak istotny jest dobór właściwych kosmetyków dla dzieci.

Najprościej przed ich zakupem zorientować się w składzie: im prostszy i czytelniejszy tym lepiej. Należy unikać zbędnych substancji zapachowych czy barwników. Kierujmy się wyborem naturalnych składników: np. nawilżającej gliceryny i witamin. Warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i zaczerpnąć opinii innych doświadczonych matek. O skórę maluszka trzeba zadbać już od narodzin, ponieważ ewentualne problemy skórne są dla nich bardzo uciążliwe. Przykładem może być atopowe zapalenie skóry (AZS), które powoduje nieprzyjemny świąd i pieczenie.

Kosmetyki dla dzieci możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii:

– kosmetyki do mycia i kąpieli

Najistotniejsza grupa produktów, są to różnego rodzaju żele i płyn do kąpieli, do ciała i włosów, szampony, olejki do mycia, emulsje. To produkty codziennej pielęgnacji, dlatego niezwykle ważne by ich wybór był przemyślany i świadomy. Jeśli wybieramy konkretną markę to starajmy się nie przesadzić z ich ilością, zwykle wystarczy niewielka ilość płynu na nakrętce lub kropelka szamponu. Nie zaleca się również łączenia wielu produktów naraz i stosowania produktów różnych marek naprzemiennie, gdyż w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji alergicznej wyeliminowanie szkodzącego składnika będzie niezwykle trudne. Jeśli zatem zdecydujemy się na konkretny wyrób,a skóra naszego dziecka reaguje na niego pozytywnie starajmy się kontynuować pielęgnację tym produktem.

– kosmetyki nawilżające do twarzy i ciała

Chodzi tutaj o różnego rodzaju oliwki oraz balsamy, które stosować można na całej skórze maluszka. Zapobiec mają one utracie wilgoci, nawilżyć naskórek dziecka. Dodatkowo masaż oliwką relaksuje maluszka i pomaga stworzyć większą więź z rodzicem. W tym przypadku również zachowajmy zdrowy rozsądek oraz umiar, pamiętajmy by zbyt często nie nawilżać małej skórki, pozwólmy jej oddychać.

By zadbać o skórę twarzy maluszka warto latem zakupić krem z odpowiednim filtrem, który ochroni delikatną buzię przed szkodliwymi promieniowaniami słonecznymi, a zimą natłuszczający krem na mróz i silny wiatr.

– kosmetyki zapobiegające odparzeniom pieluszkowym

Bardzo ważna grupa kosmetyków dla najmłodszych. Specjalne kremy, które nakładamy na oczyszczoną skórę pupy niemowlaka pozwolą zapobiec odparzeniom pieluszkowym.

Wybór kosmetyków dla dzieci jest ogromny, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich zakup i zdecydować się na te, które najbardziej odpowiadają naszym pociechom.